Ludziom na granicy

przez Fundacja Warto Żyć Dla Kogoś

 • Not Set

  Cel Zbiórki
 • 1.030,00

  Zebrane środki
 • 0

  Pozostało dni
 • Target Date

  Sposób zakończenia zbiórki
Zebrany procent :
0%
The campaign is successful.
Ostrów Wielkopolski, Polska

Opis zbiórki

Cel: Zakup Najpotrzebniejszych produktów

zbiórka zweryfikowana przez Fundację ,,Warto Żyć Dla Kogoś”

Z inicjatywy Ostrowskiego Hufca ZHP we współpracy z Fundacją Nakarmieni, grupą Ostrów Lubimy Pomagać, Stowarzyszeniem Polska 2050, ostrowskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i miejscowym oddziałem PCK oraz Fundacją „Warto żyć dla kogoś” rusza w Ostrowie akcja „Ludziom na granicy”.

W ramach akcji zbierane będą niezbędne do przeżycia produkty dla ludziom koczujących przy granicy polsko-białoruskiej. Dary będzie można dostarczać do siedziby Hufca ZHP przy ul. Staszica 1.

– Ci ludzie żyją w ekstremalnych warunkach, a z każdym dniem te warunki stają się coraz gorsze – tłumaczy harcmistrz Dariusz Potasznik, koordynator akcji. – Zdajemy sobie sprawę z całej złożoności problemu z jakim mamy do czynienie na granicy polsko-białoruskiej, ale stoimy na stanowisku, że życie i zdrowie ludzi jest wartością nadrzędną i nie można bezczynnie przyglądać się katastrofie humanitarnej z jaką mamy do czynienia.

– Musimy pamiętać, że to zrozpaczeni, oszukani i przerażeni ludzie, którym trzeba pomóc, bo inaczej umrą z zimna i wycieńczenia – dodaje Dagmara Majewska-Misiek współorganizatorka akcji. – Oni nie wyruszyli w drogę by nas terroryzować, ale po to by poprawić swój byt lub uciec przed niebezpieczeństwem. Kiedyś my Polacy uciekaliśmy i otrzymywaliśmy pomoc. Teraz oni potrzebują tego samego.

Ostrowscy wolontariusze podkreślają, że ekstremalne warunki w jakich przebywają ludzie na granicy wymagają zaopatrzenia ich w ściśle określone produkty.

– Jest to bardzo specyficzna akcja – mówi D. Potasznik. – Nie możemy przyjmować wszystkiego „jak leci” gdyż po pierwsze ci ludzie mogą przyjąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy, a po drugie muszą to być produkty, które dają możliwość przetrwania w deszczu, chłodzie, a nawet mrozie.

W porozumieniu z działającą na terenie przygranicznym „Grupą Granica” przygotowano listę produktów takich jak:  śpiwory, kurtki, buty, które będą przyjmowane przez ostrowskich harcerzy w biurze Komendy Hufca ZHP przy ul. Staszica 1 od poniedziałku do piątku w godzinach 16-18. Zebrane produkty zostaną dostarczone na miejsce i przekazane wolontariuszom z Grupy Granica. Akcja potrwa od 13 listopada do 6 grudnia.

– Choć jest to trochę przypadek, to jednak daty te mają swoją wymowę – dodaje harcmistrz Potasznik – 13 listopada to Światowy Dzień Dobroci, a 6 grudnia to Mikołajki. Dlatego ruszamy z akcją właśnie dzisiaj i mamy nadzieję, że zebrane dary mieszkańców Ostrowa będziemy mogli przekazać w dniu, w którym w Polsce wszyscy obdarowujemy się prezentami.

Na liście potrzebnych produktów znalazły się również akcesoria takie jak kable micro USB czy powerbanki. Jak się okazuje to bardzo ważna rzecz, gdyż właśnie dzięki nim koczujący w lasach ludzie mogą utrzymywać łączność z wolontariuszami, dzięki czemu można udzielić im niezbędnej pomocy.

Organizatorzy akcji zachęcają ostrowian by namówić sąsiadów i znajomych i wzorem „Szlachetnej Paczki” zorganizować mini-zrzutkę by wspólnymi siłami dokonać zakupu wybranych produktów. Do włączenia się w akcję zapraszają również inne stowarzyszenia i instytucje działające na terenie miasta i powiatu.

Kto z Państwa może wspomóc tą szlachetną akcję zachęcamy do wpłat, wszystkie środki zostaną przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. DZIĘKUJEMY

 

NameDonate AmountData
Beata Droszcz 30,00November 24, 2021
Magdalena Paszyn 20,00November 24, 2021
Agata Niedzielska 50,00November 24, 2021
Paweł Walasz 50,00November 23, 2021
Ewa Walasz 100,00November 23, 2021
Ewa Smolińska 50,00November 18, 2021
Karolina Stasiak 10,00November 16, 2021
Anonymous 500,00November 16, 2021
Ewa Kafarska-Pietrasik 200,00November 16, 2021
Anonymous 20,00November 16, 2021